Haberler

ASTMF1959 ve IEC 61482-1-2 Nedir?

ASTMF1959 ve IEC 61482-1-2 Nedir?

Kişisel koruyucu donanımın seçimi ve tedariği iş güvenliği yasalarına göre işverenin ana sorumluluklarından birisidir. Avrupa’ da üretilen ve piyasaya sürülen bütün KKD’ ler Avrupa Birliği KKD tüzüğüne uygun olmalıdır. KKD’ nin ölümcül ve ağır yaralanmalara karşı koruma sağladığı, akredite bir kurum tarafından onaylanmalıdır. Bir KKD’ nin, ark flaşının termik etkilerine karşı koruma sağladığının sertifikalandırılması sürecinde, uluslararası alanda kabul gören aşağıdaki test metodlarından faydalanılır:
  • ASTM F1959 veya IEC/EN 61482-1-1 (Açık Ark Testi)
  • IEC/EN 61482-1-2 (Kutu Testi)
ASTM F1959 Amerika’ da geliştirilmiştir. IEC 61482-1-1 Metod A ile yıkama ön koşulları dışında aynıdır. Bu test kapsamında materyalin veya materyal kombinasyonlarının ark değerleri hesaplanır. Numuneler 300 mm mesafeden 8 kA’ e maruz bırakılır. Test çerçevesinde tespit edilen ark termik performans değerinin (ATPV) aşılması halinde KKD’ nin kullanıcıyı ikinci derece yanıktan koruyamayacağı termik enerji değeri cal/cm2 cinsinden gösterilir. NFPA 70E standardına göre elde edilen bu ATPV değerleri değişik risk gruplarına (HRC) ayrılır.
ASTM F1959’ a göre kumaş ve giysilerin ark testi için ekipman kurulumu
IEC/EN 61482-1-2 (Kutu testi) Avrupa’ da yaygın olarak kullanılmaktadır, ark değeri (ATPV) belirtmez. Bunun yerine ürünler klas 1 ve klas 2 olarak sınıflandırılır. Numuneler 300 mm mesafeden, klas 1 (158 kJ) için 4 kA’ e, klas 2 (318 kJ) için 7 kA’ e 0.5 saniye boyunca maruz bırakılır. Bu kilojül değerleri laboratuvar ortamında oluşturulan ark flaşının şiddetini tanımlar. Kutu testinden başarıyla geçmiş KKD’ nin yukardaki kilojül değerleri aşılmaması halinde ikinci derece yanıkları engelleyeceği kanıtlanmıştır.
IEC/EN 61482-1-2’ ye göre kutu test kurulumu
Bu iki test metodunun sonuçları birbiriyle karşılaştırılamayacağı gibi değerleri matematiksel olarak eşleştirecek bir formül de bulunmamaktadır. İki testin kurulumunda oluşturulan ve iletilen termik enerjiler birbirinden farklıdır.

Gerilim Altında Çalışma

Gerilim Altında Çalışma

Read More...

BSD Fark Yaratan Lens

KKD’ nin Koruyucu Özellikleri

uvvizor Kişisel koruyucu ekipmanın yaşlanması, koruyucu özelliklere etki etmeye başladığı an, ürünün kullanım ömrü olarak üretici tarafından belirtilmelidir. Maksimum kullanım ömrüne ulaşıldıktan sonra KKD kullanılmamalıdır. Doğrudan güneş ışığıyla yaşlandırma Özellikle plastik parçalar içeren ürünler uzun süreli doğrudan güneş ışığına maruz kaldıklarında yaşlanmaktadırlar. Bu yüzden, doğrudan güneş ışığının (ve zararlı UV ışınlarının) BSD ark koruma lenslerine etkisinin bilinmesi önemlidir. UV ışınlarının, BSD lens teknolojisine etkisini incelemek amacıyla takip eden yaşlandırma testi (diğer testlerle birlikte) BSD ark koruma lensleriyle gerçekleştirilmiştir. 1. 1000 saat radyasyon işlemi UVA-340-lambalarla UVA-340-lambaları doğrudan güneş ışığının ve onun UV kırılmalarının en iyi simulasyonunu sağlar. Bu yüzden yapay yaşlandırma için çok uygundur. 2. Elektrik Ark Testi uygun ark değeriyle UV ışınlarıyla yapay yaşlandırmadan sonra BSD ark koruma lenslerine elektrik ark testi uygulanmıştır. Sonuç olarak, BSD ark lenslerinin koruma seviyelerinin değişmediği görülmüştür (Yeni lenslerle aynı koruma seviyesi!). Eş zamanlı yapılan incelemeyle yapay yaşlandırılmış ark koruma lenslerinin optik özelliklerinde de bir değişiklik olmamıştır. 1000 saatlik yapay UV radyasyon testi 10 yıldan fazla gerçek kullanım ömrüne* karşılık gelmektedir. Eğer BSD yüz koruma ekipmanları kapalı alanlarda kullanılacaksa bu kullanım ömrünü katlanarak arttırmaktadır. BSD ark koruma vizör ve başlıkları size elektrik arkına karşı kanıtlanmış dayanıklılık sunar.     * Günlük 90 dakika doğrudan güneş ışığına maruz bırakılan kullanım içindir.

TOS+H 2016 Fuarı Haliç’te Düzenlendi

TOSH_2016 Türkiye distribütörü olduğumuz ZARGES ve BSD firmaları ile 2. TOS+H (Türk İş Güvenliği ve Sağlığı İhtisas) Fuarına katıldık. Fuar boyunca standlarımıza ilgi gösteren tüm ziyaretçilerimize teşekkür ederiz. 20160508_12314620160508_123331

Elektrik Dağıtım Sektöründe İş Sağlığı Ve Güvenliği Kongresi Antalya’da Düzenlendi.

Elektrik Dağıtım Sektöründe İş Sağlığı Ve Güvenliği Kongresi Antalya'da Düzenlendi.

Firmamızın ve iş ortağımız BSD Gmbh' ın altın sponsor olarak desteklediği, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) ile Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) alt kuruluşu olan Uluslararası Sosyal Güvenlik Birliği’nin (ISSA) işbirliği ile düzenlenen ‘Elektrik Dağıtım Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi’, ‘Dağıtımda Yeni Yaklaşımlar’ temasıyla 24-25 Şubat 2016 tarihlerinde Antalya’da düzenlendi. İş Sağlığı Ve Güvenliği Kongresi “Yüklenici İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Yönetimi” ile ilgili uluslararası iyi uygulamalar, elektrik ark riski, etkileri, ark hesabı, kaynağında önlemler ve arkla ilgili kişisel koruyucu donanımlar; ikinci gün ise dünyada enerji altında çalışma, Avrupa’da ilgili mevzuat ve standartlar, mesleki eğitim, Fransa, Almanya, İngiltere ve ABD’de dağıtım sektöründe enerji altında yapılan çalışmalar ve bu çalışmalarda kullanılan güvenlik ekipmanları ve kişisel koruyucu donanımlar (KKD) konuları ele alındı. İkinci günün sonunda düzenlenen interaktif oturumda enerji altında çalışmanın Türkiye’de uygulanabilirliği değerlendirildi.   İş ortağımız BSD Gmbh yetkilileri Dr.Thomas Jordan ve Lutz Gruschka' nın Ark hesaplamaları, Gerilim altında çalışma, kişisel koruyucu donanım seçimi hakkında yaptıkları sunumlarla birikimlerini paylaşmışlardır. İş Sağlığı Ve Güvenliği Kongresi İş Sağlığı Ve Güvenliği Kongresi                 İş Sağlığı Ve Güvenliği Kongresi                 Kongreye ait görsellere ve yapılan sunumlara buradan ulaşabilirsiniz.
Başa dön